Příznaky fašismu

8. 05. 2015 16:38:40
Dr. Lawrence Britt, politolog, zabývající se studiem fašistických režimů Hitlera, Mussoliniho, Franka, Suharta a Pinočeta, došel k závěru, že všechny totalitní režimy mají 14 společných znaků, které tvoří charakteristiku fašismu.

1. Silný a trvalý nacionalismus – fašistické režimy stále využívají nacionalistická hesla, slogany, symboly, písně a tak dále. Prapory se objevují všude, stejně jako symboly vlajky na oděvu a na veřejných místech.

2. Pohrdání základními lidskými právy – ze strachu z nepřítele a pod záminkou zajištění bezpečnosti fašistické režimy ujišťují, že se lidská práva mohou ignorovat v některých případech kvůli „potřebě“. Lid nutí „přemýšlet jinak“, nebo dokonce schvalovat bití, vraždy, dlouhodobé zadržování zatčených bez soudu a podobně.

3. Označení nepřítele / obětního beránka – národ se ve fašistických režimech spojuje v patriotických hnutích v boji proti obecnému nebezpečí nebo nepříteli: rasovým, náboženským nebo národnostním menšinám, liberálům, komunistům, socialistům, teroristům atd.

4. Přednostní postavení armády – i když je v zemi mnoho vážných vnitřních problémů, dostává armáda nesrovnatelně více prostředků ze státního rozpočtu, než jiná odvětví. Vnitřní problémy tak zůstávají neřešené. Propaganda navozuje pozitivní obraz vojáků a vojenské služby.

5. Silný sexismus – ve fašistických režimech dominují muži. Tradiční genderové role jsou tvrdě upevňované. Panuje silný odpor k potratům a homosexualismu.

6. Kontrola hromadných sdělovacích prostředků – sdělovací prostředky kontroluje přímo režim, nebo jsou vládou ovládané nepřímo pomocí spřízněných novinářů, případně vedením redakcí. Silně rozšířená je cenzura – převážně ve válečné době.

7. Maniakální posedlost národní bezpečností – strach je zneužíván jako motivační instrument režimu pro nátlak na lid

8. Provázání náboženství a vlády – vlády fašistických zemí zneužívají náboženství jako instrument k řízení veřejného mínění. Náboženskou rétoriku a terminologii používají vládní lídři i v případě, kdy se hlavní principy náboženství diametrálně liší od činů nebo politiky vlády.

9. Ochrana korporační moci – průmyslová a obchodní aristokracie (oligarchie) je ve fašistických státech často jedinou silou, která dosazuje lídry k vládě a tím vytváří vzájemně výhodné obchodní vztahy s vlastní elitou.

10. Oslabení moci pracujících – vzhledem k tomu, že jedinou reálnou hrozbou pro fašistické vlády je pracující lid, jsou to právě dělníci a pracující, kteří jsou různě utlačováni. Tento útlak je zpravidla skrytý, neboť pracující lid vždy musí mít iluzi, že právě on si zvolil vládu. Útlak je tak nejčastěji realizován pomocí ovládnutí odborových svazů, či jejich rozpuštěním.

11. Opovrhování intelektuály a umělci - fašistické státy podněcují nebo alespoň mlčky přehlížejí otevřenou nenávist k vysokému vzdělání a k intelektuálům. Ti jsou často pronásledováni nebo zatýkáni. Svoboda seberealizace v umění je vystavena otevřeným útokům. Stát často odmítá finančně podporovat umění.

12. Posedlost zločinností a tresty – ve fašistických režimech jsou policii dány prakticky neomezené pravomoci. Lidé v některých případech jménem patriotismu přehlížejí policejní násilí a porušování občanských práv. Často je tvořena národní policie (milice) s neomezenou mocí.

13. Divoké kmotrovství a korupce - fašistické režimy téměř vždy řídí klany přátel a partnerů, které se navzájem dosazují na řídící pozice a využívají vládu a úřady pro ochranu členů svého klanu před zodpovědností. Vládní lídři si často přisvojují nebo přímo rozkrádají státní zdroje a majetek.

14. Podvodné volby – volby se ve fašistických státech často mění ve frašku. Nezřídka je vedena pomlouvačná kampaň (nebo dokonce vraždy) proti kandidátům opozice. Režim manipuluje výsledky voleb pomocí počtu voličů, hranic volebních okrsků a hromadných sdělovacích prostředků. Také je k falšování voleb často využíván soudní systém.

Autor: Petr Harazím | pátek 8.5.2015 16:38 | karma článku: 28.33 | přečteno: 2065x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 30.03 | Přečteno: 387 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 1397 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 245 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 188 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 252 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2431
Autor se zajímá o historii a současnou společenskou a politickou situaci v zemích Evropy.

Na mé texty ani na jejich části si nevyhrazuji práva. Jakýkoliv text nebo jeho část může být citován nebo jinak použit. Žádná osoba ani organizace nemají právo omezovat svobodné a bezplatné šíření textů z tohoto blogu.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...